Starsi płastuni i seniorzy
18+
Dorośli członkowie Płastu są fundamentem organizacji. Dzięki nim rozwijamy naszą działalność. Każdy ma tutaj możliwość realizacji ciekawych projektów, które wymagają konkretnych umiejętności i predyspozycji. To właśnie dorośli członkowie Płastu w największym stopniu stwarzają płastowe środowisko, które jest wartościowe zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.
Dorosłe członkostwo w Płaście to przede wszystkim możliwość spotkania i rozpoczęcia współpracy z ciekawymi ludźmi, daje także dużo satysfakcji. Nie trzeba trzeba płastować w dzieciństwie czy junactwie, aby cieszyć się magią Płastu w dorosłym wieku.
Dorośli członkowie mogą być wolontariuszami i rozwijać się w Płaście w kilku kierunkach:
- Zajęcia z dziećmi i młodzieżą – wcielenie się w rolę wychownyka grupy nowaków (7-11 lat) albo grupy junaków (12-17 lat). Rola wychownyka polega na prowadzeniu regularnych (raz na 1-2 tygodnie) spotkań ze swoimi podopiecznymi, a także organizacja razem z nimi ciekawych akcji i wędrówek. Aby zostać płastowym wychownykiem, trzeba przejść specjalne szkolenie. Wychownyk powinien być gotowy do intensywnej pracy nad sobą, bo nic tak nie mobilizuje, jak młode oczy, które obserwują nas i biorą z nas przykład 🙂
- Instruktorstwo – instruktorzy uczą płastunów ważnych umiejętności. Są pewne podstawowe umiejętności, które powinien posiadać każdy płastun (na przykład umiejętność udzielenia pierwszej medycznej pomocy, umiejętność kartografii, pionierki, gotowania w polowych warunkach itd.), ale także czas od czasu mają miejsce szkolenia z konkretnej specjalizacji (na przykład fotografia, wspinaczka górska, etnografia i dużo innych). Instruktorem możesz zostać, jeśli jesteś w czymś profesjonalistą, albo jeśli przejawiasz osobiste zainteresowanie jakąś dziedziną i chcesz podzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.
- Pomoc przy działalności administracyjnej – w Płaście zawsze potrzebni są wolontariusze, którzy są gotowi działać lub konsultować konsultować członków Płastu w takich dziedzinach jak: grafika i design, redagowanie tekstów, opracowywanie metodycznych materiałów, fotografia, foundrising, księgowość, finanse, social media, management wolontariuszy, nadzorowanie płastowej strony itd.
- Organizacja płastowych akcji i obozów – co roku Płast organizuje dwa obozy i różne kilkudniowe mniejsze akcje, jakie trzeba zaplanować, przeprowadzić i przygotować z nich sprawozdanie.
Dorośli członkowie dzielą się na dwa ułady (wiekowe kategorie)
- – starsi płastuni, którzy noszą chustę koloru zielonego;
- – płastuni seniorzy – z brązowymi chustami.
Aby dołączyć do Płastu należy przyjść na płastowe wydarzenie, zapoznać się z nami i po pewnym czasie otrzymasz hasło do ankiety rejestracji do Płastu.