Cele i działania
Celem Płastu jest stwarzanie warunków dla wszechstronnego rozwoju młodego człowieka tak, by mógł być odpowiedzialnym obywatelem i liderem w społeczeństwie. Sprzyjamy rozwojowi ludzi, którzy chcą się wierzyć w swoje siły i realizować swoje marzenia i ideały. Płast już ponad sto lat realizuje ten cel. Wśród płastunów jest dużo wybitnych Ukraińców, wśród nich kardynał Kościoła greckokatolickiego Lubomyr Huzar, światowej sławy ekonomista i menadżer Bohdan Hawryłyszyn, astronautka Heidemarie Stefanyshyn-Piper, Lubomyr Romaniv, jeden z czołowych naukowców IBM i znana śpiewaczka Kvitka Cisyk.
Wierzymy w to, że zmiana Świata na lepsze zaczyna się od pracy nad sobą każdego z nas. Dla płastunów życiowymi drogowskazami są Trzy Główne Obowiązki płastuna i płastunki:
- Być wiernym Bogu i Ukrainie.
- Nieść pomoc innym.
- Być lojalnym wobec płastowej starszyzny i życ zgodnie z Prawem Płastowym.
Oprócz fundamentu, jakim są dla Płastu Trzy Główne Obowiązki, osiąganiu i rozwijaniu celu Płastu pomaga program wychowawczy, którego osnową jest skauting. Przebywanie wśród przyrody, system prób (czyli zadań-wyzwań, które zaliczają nowacy i junacy), odpowiedzialność za siebie i innych, realizacja swoich projektów, a także gry, praca w zespole, liderstwo, pokonywanie wyzwań i niewygód, poznawanie kultury i historii własnego narodu – to podstawowe elementy skautingu obecne w codziennym życiu płastunów. Płast to wyjątkowe środowisko, w którym człowiek ma dużo stymulantów do tego aby rosnąć, inspirować się i inspirować.
Ważną sferą działalności Płastu w Polsce jest kultywowanie ukraińskiego języka i tożsamości. Wszystkie wydarzenia i spotkania organizowane przez Płast odbywają się w języku ukraińskim. Jesteśmy świadomi także, jak ważny jest szacunek do kraju w którym mieszkamy, dlatego Płast propaguje obywatelska aktywność i rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Płast, jak ukraińska organizacja na terytorium RP, tworzy przestrzeń dla spotkania i dialogu różnych grup Ukraińców (tych, którzy niedawno przyjechali do Polski i polskich obywateli ukraińskiego pochodzenia, którzy mieszkają w naszym kraju od wielu pokoleń), a także Ukraińców i Polaków.
Podstawową formą pracy z dziećmi i młodzieżą są regularne zbiórki, które odbywają się w niektórych miastach Polski. Płast już trzydzieści lat organizuje w Polsce obozy letnie, nowacki (dla dzieci w wieku 7-11 lat) i junacki (dla młodzieży do 17 roku życia). W ciągu roku odbywają się różne płastowe akcje, szkolenia, wędrówki, a także integracyjne i szkoleniowe spotkania dla dorosłych członków organizacji. Dzieci i młodzież, którzy nie mają możliwości uczestniczyć w zbiórkach właśnie akcjach i obozach realizują płastowy program.