Płast Polska

11 – 18 lat

Okres junactwa (11-18 lat) to czas przygód, nowych przyjaciół i wyzwań. Wędrówki, nocowanie w namiotach, ciekawe szkolenia, odwiedzanie i organizowanie płastowych akcji – to wszystko składa się na czar płastowania.

Płastowy program w junactwie skupia się na pracy zespołowej, budowaniu umiejętności liderskich, spędzaniu czasu pośród Natury i podejmowaniu różnych wyzwań. Na tym etapie płastowannia wyróżniamy trzy „próby”. Próby to zbiór wiedzy i umiejętności, jakie powinien opanować płastun czy płastunka, aby osiągnąć wyższy płastowy stopień.

Młodzież w tym wieku może płastować w swoim mieście, jeżeli jest tam junacki hurtok, albo też płastować zdalnie, czyli regularnie jeździć na płastowe akcje i obozy, aby tam zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, otrzymywać za to odznaki i poznawać innych płastunów.

Płastuni junaki czy junaczki grupują się w hurtky. Hurtok jest podstawową jednostką wychowawczej metody w Płaście. Każdy hurtok ma swoją nazwę i wychownyka. Członkowie hurtka wybierają spośród siebie prowid: hurtkowego, zastępcę hurtkowego, pisarza, skarbnika, kronikarza itd. Dwa – cztery hurtky tworzą kuriń.

Aby zostać płastunem junakiem lub płastunką junaczką trzeba pojechać na płastowy obóz, wziąć udział w płastowej akcji albo odwiedzić schodyny płastowego hurtka, gdzie można uzyskać hasło do ankiety rejestracji.

Junacy noszą chustę koloru malinowego.